maandag 10 december 2018 U bent niet ingelogd (inloggen)
Geplaatst op: 4 februari 2018 om 04:59

Astana - De Zweedse WK IJsspeedway nieuwkomer Martin Haarahiltunen heeft gisteravond in Astana gezorgd voor een ware sensatie. Haarahiltunen wist namelijk de Russische dominantie te doorbreken, en tijdens zijn eerste WK wedstrijd gelijk een tweede plek te pakken. De wedstrijd werd gewonnen door een oppermachtige Dmitry Koltakov, zijn landgenoot Dmitry Khomitsevich werd derde. Sergey Karachintsev miste met een vierde plek in de finale het podium.

Voor het eerst kwamen de ijs gladiatoren naar het Alau stadion in de Kazachse hoofdstad Astana, al werd de wedstrijd met vrij weinig publieke interesse ontvangen. Het merendeel van de fans was van buitenlandse komaf, zo waren er vele Zweden, en maakten ook de Russen de reis over de steppe naar Kazachstan. Met de lokale wildcard ging Andrey Shishegov van start, de Rus reed voor de gelegenheid met een Kazachse licentie. Shishegov kwam uiteindelijk tot aan de halve finales.

Met twee puntjes wist onze eigen Jasper Iwema zijn fulltime WK debuut te starten. 'Ik ben niet tevreden, maar hier kunnen we op doorbouwen' aldus Iwema. Voor de Nederlander was het een heel avontuur om überhaupt in Kazachstan te komen, mede door een kleine twee dagen die hij en zijn team vast stonden aan de grens. In totaal zijn ze zes dagen onderweg geweest en was Iwema vrijdag net op tijd voor de training. Deze training was overigens te verwaarlozen, door de lange reis en vermoeidheid kon er niet optimaal getraind worden en gezocht worden naar de perfecte setup.

Tijdens de eerste twee heats wist Iwema geen punten te scoren, en had hij last vanwege een stuiterende voorkant van de motor. Het probleem voor de derde heat verholpen, maar in de eerste bocht gleed hij onderuit, en nam hij Stefan Svensson mee de strobalen in. Gelukkig liep het allemaal goed af waardoor hij zonder veel problemen de rest van de wedstrijd kon vervolgen.

In heat vier werden twee punten gescoord, al was hij uiteindelijk nog alleen maar met Jimmy Olsen op de baan. ‘Het gaf wellicht een vertekend beeld, maar het was een mooie strijd met Jimmy’. Tijdens de laatste heat werden geen punten gescoord; 'Deze jongens waren met net even te snel, helaas geen punten' vertelde Iwema. Vandaag gaat om 08:30 Nederlandse tijd het kampioenschap verder met de tweede WK finale.

De uitslag

R Naam Nat1234567P
1 Dmitry Koltakov 232333319
2 Martin Haarahiltunen 323232217
3 Dmitry Khomitsevich 322232115
4 Sergey Karachintsev 333323017
5 Daniil Ivanov 23332114
6 Andrey Shishegov 13123111
7 Harald Simon 1211207
8 Ove Ledström 1230Fd06
9 Franky Zorn 300115
10 Stefan Svensson 202015
11 Charly Ebner 111115
12 Jimmy Olsen 010304
13 Niclas Svensson 012Fd14
14 Johann Weber 210NN3
15 Jasper Iwema 00Fd202
16 Vladimir Cheblakov 22
17 Günther Bauer 001001
Semi finale 1Karachintsev, Haarahiltunen, Shishegov, Simon.
Semi finale 2Koltakov, Khomitsevich, Ivanov, Ledström.
FinaleKoltakov, Haarahiltunen, Khomitsevich, Karachintsev.